İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Apple’da Meydana Gelen Şarj Sorununun Nedeni Belli Oldu

Apple’da Meydana Gelen Şarj Sorununun Nedeni Belli Oldu

apple

Birçok Geri Bildirim Gelmişti

Apple telefonlarda sık sık yaşanan şarj sorununun kaynağı belli oldu.

Apple akıllı telefonlara yeni gelen güncelleme de birçok sorunun giderildiği ve bazı iyileştirmelerin yapıldığı söylenmişti. Fakat daha sonra tüketicilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda şarj konusunda sorun yaşandığı tespit edildi. Konu hakkında ise Apple cephesinden de her hangi bir açıklama duyamadık.

Apple markasının USB-C şarj cihazlarının hangi cihazları şarj edip hangilerini edemediğiyle ilgili birçok kullanıcının kafasında soru işaretleri bulunuyor. Örneğin; 9to5Mac’te bulunan bir paylaşıma göre 29 W’lık şarj cihazı, sadece 15 W güç çekebilmesine rağmen MagSafe Duo’yu ne yazık ki şarj edemiyor.

Başka örnek de geçtiğimiz sene çıkan iPhone 11 ile beraber gelen şarj aletinde görülmektedir. Apple markasının iPhone 11 ile beraber gelen 18 W’lık şarj cihazı, ilk zamanlarda HomePod mini’yi şarj etmekte güçlük çekiyordu. Apple şirketi, bu problemi geçtiğimiz hafta yayınladığı bir yazılım güncellemesiyle çözdü.

Apple’ın şarj cihazlarında yaşanan bu problemin nedenlerinden bir tanesi, USB-C Power Deliverey olarak bildiğimiz protokolün desteklenip desteklenmemesinden geçiyor. Mesela 29 W’lık şarj aleti, USB-C PD 2.0 ya da USB-C PD 3.0 aletlerini desteklemiyordu. Yani, bu cihazın çekebildiği gücü verse de MagSafe Duo’dan gelen şarj isteğine ne yazık ki cevap veremiyordu.

Aynı durum Apple markasının 18 W’lık şarj aleti için de geçerlidir. Söz konusu iki alet, gerekli olan voltaj ve amper alanında sorun yaşıyordu. Bu problem , HomePod’un uygun kombinasyonu istemesini sağlayacak yeni bir yazılım ile çözüldü.

Bunun yanı sıra bir diğer şarj sorunu da Apple şirketinin yaptığı son güncelleme ile ortaya çıkmıştı. Kullanıcıların büyük bir kısmı kablosuz şarj da sorun yaşadıklarını dile getiriyorlar. Apple şirketi son zamanlar da hem kablolu hem de kablosuz şarj cihazlarında büyük sorunlarla karşı karşıya diyebiliriz. Şirketten bu iki konu hakkında henüz net bir açıklama yapmadı.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir