İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Bir Iphone Maksimum Kaç Sene Kullanılabilir?

Bir Iphone Maksimum Kaç Sene Kullanılabilir?

ıphone

Kullanım Ömrü

Bir telefonun kullanım ömrü, pek çok fonksiyonundan daha önemlidir. Özellikle Türkiye’de yüksek fiyatlar düşünüldüğü zaman bir iPhone kaç sene kullanılabilir sorusu daha da büyük bir önem arz ediyor. Peki, beğenilen Apple telefonu iPhone aldığınız zaman kaç sene kullanabilirsiniz ve bu cihazların ortalama kullanım ömrü ne kadardır?

Pek çok Apple kullanıcısı yüksek fiyatlar ödediği, belki birkaç seneye kadar artan taksitlerle aldığı iPhone akıllı cihazı kullanabildiği kadar çok kullanmak istiyor ancak tüm bu ürünlerin belirli bir kullanım süresi var. Özellikle son senelerde ortaya çıkan ve Apple’a ceza kesilmesi ile biten Batterygate skandalı ardından tüm iOS kullanıcıları bir iPhone telefon kaç sene kullanılabilir, kullanım ömrü maksimum ne kadardır diye merak ediyor.

Bir iPhone en fazla kaç sene kullanılabilir sorusunun net yanıtı kullanıcı beklentilerine ve isteklerine göre değişen bir durumdur. Fakat genellikle bir iPhone cihazının ömrünü hesaplamak istediğiniz zaman telefonun almış olduğu güncelleme sayılarını dikkate alabilirsiniz. Sonuçta artık günümüzde güncelleme almayan bir telefon hem fonksiyonel anlamda hem de mobil uygulama kullanımı esnasında problem yaratacak ve kullanımı zorlaşacaktır.

Ortalama her sene Apple markası tarafından yeni bir iOS işletim sistemi güncellemesi yayınlandığını baz alırsak, bir iPhone telefonun aldığı güncelleme miktarı ile kullanım ömrü doğru orantılıdır demek mümkün. Cihaz güncelleme almamış olsa da telefonu kullanmanız mümkün fakat özellikle yeni çıkan mobil uygulamalarda gözle görülür bir problem yaratacaktır.

iPhone telefonların aldığı güncelleme sayısının her geçen sene yeni modelde yükselen bir grafik izlediğini görüyoruz. Cihazın çıktığında sahip olduğu ilk versiyonu ile güncelleme olmadan da kullanabileceğiniz kısa süreyi de dikkate alırsak, bir iPhone telefonun ömrünün giderek arttığını söylemek yanlış olmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap