İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Bir Neslin En İyi Arkadaşı: Playstationlar

Bir Neslin En İyi Arkadaşı: Playstationlar

Playstationlar

Serüven 90’larda Başladı

Bu yazımızda 1990’lı yılların ortasından itibaren eğlence anlayışına yeni ve bilinenden oldukça farklı bir anlam katan PlayStationlar veya bizim deyişimizle oyun konsollarını inceleyeceğiz.

Üretilen ilk PlayStation; Nintendo firmasının Sony’den istediği ve Sony’nin üretimini tamamladığı Cd-rom’ların iptal edilmesi ve Sony’nin boşta kalan Cd-rom’ları geliştirmesiyle ortaya çıktı. 1994 yılında ortaya çıkan bu konsol 2004 yılına kadar üretilmeye devam etti ve okullardan kaçan 2000 neslinin FPS oyunlarından sonraki en büyük tutkularından olmuştu.

Geçmişten Günümüze Playstation Gelişimi

Satışına 2000 yılında önce Japonya, ardından ise Amerika’da başlanan PlayStation 2, 150 milyondan fazla satış yaptı. İnce ve kalın olmak üzere 2 farklı boyutu bulunan PS 2 , rakibi Xbox’un önüne geçmiştir. Bu öne geçmede yer alan en büyük etmen ise oyun bulunabilirliğinin Xbox’a göre daha fazla olmasıdır. PS 2, on bir bin farklı oyun üretilmiş ve bu oyunlar dünya genelinde bir buçuk milyon gibi bir satış sayısına ulaşmıştır. Genel özellikler açısından ele alırsak PS 2 online oyun oynatıyor, müzik çalıyor ve DVD filmlerini oynatabiliyordu. 2013 yılından itibaren üretimi durdurulan PS 2, yerini PlayStation 3’e devretmiştir.

PS 2 gibi PlayStation 3 yine Japonya’da üretilmiş, satışına başlanmış ardından tüm dünyada popülerliğini kazanmıştır. 2006 yılında 20 ve 60 gigabayte’lık sürümleri üretilen PlayStation 3, zamanla hafıza boyutu yükseltilerek gelişimine devam etmiştir. Kablolu ve kablosuz şekilde internet bağlantısı yapabilen PlayStation 3 2009 yılından sonra slim boyutu ve daha yüksek hafızalı ürünlerle satışa devam etmiştir. Hala üretimine devam edilen PlayStation 3 zamanla yerini kendisinden daha güçlü olan PlayStation 4’e bırakmıştır. 20 Şubat 2013’te resmi olarak satışa sunulan ve Sony oyun konsollarının 4. Serisi olan PlayStation 4, günümüzde de PlayStation 5 çıkmasına rağmen en popüler oyun olarak kalmıştır.

Peki oyun konsolları ya da diğer adıyla PlayStation’ların bu kadar popüler olmasının sebebi nedir? PlayStation oyunlarında Pro Evolution Soccer (PES), FİFA, NBA ve Tekken gibi sosyal hayatımızda da sürekli fikir sahibi olduğumuz, ilgilendiğimiz ve de desteklediğimiz sporları ve oyunları yaşayarak oynamamıza ve kendimizi oyunların birer parçası gibi hissetmemize olanak sağlıyor. Bu sayede sürekliliğini devam ettiren PlayStation bünyesine sürekli güncel oyunları katarak gelişimine devam ediyor.

Dilerseniz ”Facebook’dan Yeni Reklam Özelliği” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir