İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Çocuk ve Teknoloji İlişkisi Nasıl Dengelenir?

Çocuk ve Teknoloji İlişkisi Nasıl Dengelenir?

çocuk ve teknoloji

Günümüzde artık birçok kişi en az bir bilgisayara, tablete, akıllı telefona ve akıllı saate sahip. Bu teknolojik cihazlar bu kadar fazla kullanıldığı için çocuklar da bu konuya daha fazla ilgi göstermeye başladı. Çocuk ve teknoloji ilişkisi ayrılmaz bir bütün oldu desek yanlış olmaz. Fakat bu durum aileleri haklı olarak endişelendiriyor. Çocuk ve teknoloji ilişkisi arasındaki hassas dengeyi sağlamak son derece önemli bir konudur.

Öncelikle her aile bir durum tespiti yapmalı ve çocuğunun teknoloji ile olan bağını detaylı bir şekilde analiz etmelidir. Günde 1 – 2 saat oyun oynayan bir çocuk ile bazen uykusundan bile fedakarlık edip akıllı telefonunu kapatamayan çocuk arasındaki fark son derece iyi bilinmelidir. Durumu saptadıktan sonra çocuk ve teknoloji ilişkisini dengelemek adına yapabileceklerinize odaklanabilirsiniz.

Çocuk ve teknoloji ilişkisinde nelere dikkat edilmeli? 

  • Teknoloji düşkünlüğü
  • İnsan ilişkileri ve sosyal kabiliyetler
  • Yetersiz fiziksel aktiviteler
  • İnternet dünyasında ki olası tehlikeler
  • Mobil cihazların uyku üzerindeki kötü etkisi

İlk olarak belirtmek isteriz ki; teknoloji düşkünlüğü, gün içinde sık sık kullandığımız kadar kolay tanıma sahip bir bağımlılık değildir. NP İstanbul Beyin Hastanesi web sitesinde konu ile ilgili yayınlanan bir habere göre; teknoloji bağımlılığı, internette geçirilen zamanın kontrol edilememesi ve uzak kalma halinde ortaya patolojik rahatsızlıkların çıktığı bir bağımlılık çeşididir.

Arkadaşlarıyla her gün birkaç saat online oyun oynayan, sosyal medyada 3 – 4 saat aktif olan ya da video izlerken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyen her çocuk için teknoloji düşkünü demek oldukça yanlış. Bu yanlışa inanarak alacağınız tedbirler, çocuğa teknolojiden daha büyük zararlar verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap