İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Dünyanın En Bilindik Dolandırıcıları

Dünyanın En Bilindik Dolandırıcıları

featured

 

Bilinen en genel anlamıyla dolandırıcılık, insanları ve kurumları aldatma amacıyla kasıtlı olarak yapılan bir eylemdir. Emlak, belge sahteciliği, sahte para basma ve piyasaya sürme, arkeoloji vb. birçok alanda bir suç olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en çok başvurulan dolandırıcılık yöntemi internet ve cep telefonu yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.

 

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar insanlar kolay para kazanma yolu olarak bu suça yönelmiş ve bu suçluların bazıları yaptıkları eylemlerle dünya çapında tanınmış birer kişilik olmuşlardır. Bu yazımızda sizlere dünyanın en bilindik dolandırıcıları hakkında bilgi veremeye çalışacağız. Bu suçlular içinde bulunan George Parker, ABD’nin en ünlü dolandırıcılarından biridir. New York şehrinde bulunan Metropolitan Müzesi, Özgürlük Anıtı ve Brooklyn Köprüsünü birden çok kişiye satmayı başarmış hatta ödemeleri aylık taksitlere bölmüştür. 19. yüzyılda yaşamış iskoç bir asker olan Gregor Macgregor ise ülkesine döndüğünde bir ülke fethettiğini söylemiş ve madenlerle dolu olduğunu söylediği bu olmayan ülkeyi insanlara satmıştır. Bu dolandırıcılar içinde sayılabilecek ilginç diğer 2 isim ise Frank Abagnale ve Gerd Heidemann’dır.

Bir havayolu firmasından pilot elbisesi çalarak insanları pilot olduğuna inandıran Frank Abagnale yaklaşık 26 farklı ülkeye bedava uçmuştur. Gerd Heidemann ise; Adolf Hitler’in yazmış olduğunu iddaa ettiği sahte bir günlük çıkarmış ve bu günlüğü satmaya başlamıştır. Ünlü tarihçi Hugh Roper bile bu günlüğü satın almış, doğruluğuna inanmıştır. Ülkemizde geçmişe bir yolculuk yapacak olursak; İstanbul’daki Galata Kulesi, tramvay ve birçok kamu kurumunu insanlara satan Sülün Osman ve 1980’li yıllarda faizle para toplayan ve sonunda çareyi yurtdışına kaçmakta bulan Banker Kastelli, Eyüplü Halit, Selçuk Parsadan meşhur olmuş dolandırıcılardan bazılarıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap