1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. EBA’ya Erişim Sorunu Yaşanıyor

EBA’ya Erişim Sorunu Yaşanıyor

eba

An İtibariyle Giriş Sorunu Mevcut

Uzaktan eğitim öğretim döneminde yeni haftaya geçtiğimiz bugün EBA eğitim platformuna erişim sorunu yaşandığı belirtildi.

Bugün bazı öğrenciler, EBA eğitim platformu sunucularına bağlanırken problem yaşıyorlar ve sık sık hata alıyorlar. COVID-19 salgını sebebiyle eğitim-öğretime büyük oranda uzaktan eğitim ile devam eden ülkemizde Eğitim Bilişim Ağı ya da daha çok bilinen adıyla EBA, üstlendiği bu görev nedeniyle büyük önem arz ediyor diyebiliriz. Bununla birlikte gelen açıklamalara göre an itibarıyla EBA’ya erişim sorunu yaşandığı belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, yaşanan erişim problemi ile ilgili henüz bir resmi açıklama yapmadı fakat uzmanlardan gelen tahminler, erişim sorunlarının yoğunluk kaynaklı olduğu yönünde. Bunun yanında paylaşılan diğer bilgilere göre erişim problemi sürekli olarak değil, belirli aralıklarla gerçekleşiyor. EBA’ya giriş yapmaya çalışan bazı öğrenciler, “Mapping verisi alınamadı” uyarısı ile karşılaştılar. Belirtilen bu hata, öğrencilerin sunucular ile bağlantı kurmakta sorun yaşadığını ya da bağlandığı halde sunucu verilerini alamadığını ifade etmektedir.

“Mapping verisi alınamadı” uyarısının başlıca sebepleri olarak sunucu yoğunluğu, internet kullanımının yoğunluğu, sık yapılan giriş denemeleri, kullanıcı kaynaklı bağlantı kesintileri, bölgesel olarak yoğun kullanım ve kullanıcı engellemesi olarak ifade edilmekte. Konuyla ilgili yeni ayrıntılara ise henüz ulaşılamadı.

EBA eğitim platformu özellikle salgın döneminde öğrencilerin en önemli bilgi paylaşım sistemi olarak görülüyordu. Uzmanlardan yapılan açıklamalara göre bunun geçici bir sorun olduğu ve kısa sürede çözüleceği belirtildi. Hatanın çözümünden sonra öğrencilere gerekli bilgilendirmelerin yapılacağı da ifade edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap