İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Ekran Kartı İle Kripto Para Madenciliği Bitiyor Mu?

Ekran Kartı İle Kripto Para Madenciliği Bitiyor Mu?

GPU

ASIC Cihazlar Popüler

Bir döneme damga vuran GPU ile kripto para madenciliği işlemleri sona mı yaklaştı?

Özellikle 2010 yılından sonra kripto paralar hayatımıza fazlasıyla girmeye başladı. Birçok kripto para dışarıdan yapılan işlemler ile rahatlıkla üretilebiliyorlar. Yeni yeni tanınmaya  ve bilinmeye başlayan bu dijital paralar mining diye tabir ettiğimiz özel sistemler ile üretilmektedir.

Peki kripto para madenciliği nasıl yapılır? Sorusuna değinecek olursak; bunun için en çok kullanılan cihaz ekran kartları olarak karşımıza çıkıyordu. Öncelikle bir ana kart alınır ve soketlerine ekran kartları (GPU) yerleştirilirdi. Daha sonra bir set meydana getirilir, bu set soğutucu fanlar ve güç kaynakları ile desteklenirdi.

Bu durumu fark eden teknoloji şirketleri dövizinde yükselmesi ile ekran kartı fiyatlarına tavan yaptırdı. Bunun yanı sıra bazı donanım parçaları satan firmalar 1 den fazla ekran kartı alımını da yasaklamışlardır. Ekran kartı yani GPU madencilik işlemleri kripto para üretimlerinde meydana gelen zorluk sonucunda çok daha az kar bırakmaya başladı.

Bunun yanında yüzlerce liralık elektrik faturaları da kaçınılmaz bir hale geldi. Astarı yüzünden pahalıya gelen bu sistem, yerini ASIC makinelere bıraktı diyebiliriz. ASIC cihazlar kripto para algoritmalarını çok daha kolay bir şekilde çözmektedir. GPU madenciliğe kıyasla çok daha hızlı ve kazançlıdır. Elektrik tüketimi açısından da ekran kartlarına oranla daha avantajlıdır.

Artık ASIC cihazların ülkemizde birçok satış noktası mevcut. Ekran kartlarını kullanmak yerine ASIC cihazlardan bir set oluşturarak mining işlemi yapmak çok daha akıllıca olacaktır. Madenciliğe başlamak için öncelikle sektör hakkında temel bilgilere de sahip olmanız gerekiyor. Detaylı araştırma ve analiz yönünden sürekli olarak kendinizi geliştirmeye özen göstermelisiniz.

Dilerseniz ”Bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz 13 ücretsiz Program” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir