1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Facebook’da Yeni Bir Açık Bulundu

Facebook’da Yeni Bir Açık Bulundu

facebook

Instagram Bilgilerini Etkiliyor

Sosyal medya platformu Facebook’da keşfedilen yeni bir açık bulundu.

Dünya genelinde hemen hemen her gün on binlerce kez siber saldırı yapılıyor. Özellikle Türkiye en çok siber saldırı alan ülkeler arasında listelerin başında bulunuyor. Ancakbu sefer aktaracağımız bilgiler Amerika merkezli sosyal medya platformu Facebook ile ilgili.

Geçtiğimiz haftalarda ünlü sosyal medya platformu Facebook’da bulunan bir hata resmen gündeme oturdu. Uzman bir araştırmacı Facebook platformunda bulduğu bir hata ile instagram kullanıcılarının e-posta ve doğum tarihlerinin açığa çıktığını keşfetti.

Bildiğiniz gibi popüler uygulamalardan biri olan Instagram platformuna üye olurken e-mail adresi ve doğum tarihi gibi bazı bilgileri doldurmanız gerekiyor. Uzman araştırmacılar, buldukları bu açık ile siber saldırganların bu kişisel bilgilere kolayca ulaştığını ifade etti.

Bulunan bu hata KVKK yasaları kapsamında Facebook platformunun yeterli güvenlik seviyesinde olmadığını gözler önüne seriyor. Araştırmacı Saugat Pokharel, hackerların Instagram kullanıcılarının bilgilerine bu hata ile çok basit bir şekilde ulaştığını ifade etti.

Araştırmacının keşfettiği bu hata hemen Facebook yetkililerine aktarıldı. Yapılan acil müdahalenin sonrasında hata kapatıldı. Ancak yüzbinlerce kişinin e-posta ve adres bilgileri şuan dışarıda geziyor. Yetkililer hata giderildi dese de hala bilgilere ulaşabildiğini iddia eden kişiler bulunuyor.

Yapılan araştırmalara göre Facebook’un üzerinde çalıştığı bazı deneysel sistemler, açıkların ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu açık daha sonra kapatılsa da deneysel özelliklere erişimi bulunan işletme hesaplarına hala rahatça ulaşılabiliyor. Burada hackerlar tarafından kullanılan araç ise Facebook Business Suite aracı oldu.

Facebook’un yaptığı bu deneysel testlerin amacı, bir Facebook işletme hesabının Instagram platformuna ve test grubuna bağlı olup olmadığını göstermekti. Ardından Facebook Business Suite sistemi, kişisel bilgilerle beraber direkt olarak mesaj gösteriyordu. Sadece direkt mesaj göndererek bütün işletme hesapları uygun bilgilere ulaşabiliyordu. Araştırmacılar bu saldırıların halka açık olan ve direkt mesajlara izin verilmeyen işletme hesaplarında görüldüğünü ifade etti.

Yorum Yap

Yorum Yap