İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. YAŞAM
 3. Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüsten Korunmanın Yolları

Dünya üzerinde başlayan salgın, ülkemizi her geçen gün daha fazla etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının hızla yayılması, insanlar arasında korku ve endişeye neden oldu. Bun durum karşısında ise; Koronavirüsten korunmanın yolları aranmaya başlandı. Ölümcül sonuçlara neden olan bu salgın, insanların tedbir almasına katkı sağladı. Salgına karşı tedbir almayan kişilerin bir kısmı bu hastalığı çok ağır atlatırken diğer bir kısmı ise ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kaldı.

Hafife alınmayacak olan Covid-19 salgını, ekonomik anlamda da insanları zor durumda bıraktı. Peki, Koronavirüsten korunmak için ne yapmalıyız? Temas ve benzeri yollarla bulaşan bu virüsten korunmak için bazı önlemlerin alınması ve bu önemlere tam anlamıyla uyulması gerekir. Bu yazımızda, Koronavirüsten nasıl korunulur? Koronavirüsten korunmanın yolları nelerdir? Cevaplarını detaylı bir şekilde sizlere aktarıyor olacağız.

Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir
Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir? Koronavirüsten korunmak için ne yapmalıyız?

Koronavirüsten Korunmanın Yolları

 • Sağlıklı olan kişilerin dışarıda kendilerini çok iyi korumaları gerekir. Özellikle; solunum yollarını maske ile koruma altına almaları önerilir.
 • Mümkün olduğu kadar kapalı alanları kullanmamaya özen gösterin. Kapalı alanlarda bulunduğunuz süre boyunca maske kullanın ve insanlardan uzak durmaya çalışın.
 • Temas yoluyla bulaşan bu hastalık aynı zamanda yüzeylerden de bulaştığı biliniyor. Herhangi bir yere dokunmanız durumunda ise ellerinizi yüzünüze ve gözünüze götürmeyin ve mümkün olan en kısa süre içerisinde ellerinizi bol sabunla yıkayın.
 • Dışarıda zaman geçirme zorunluluğu olan kişilerin sık sık ellerini yıkamaları gerekir. Su ve sabuna ulaşım konusunda zorluk keçen kişiler; ellerini belli aralıklarla dezenfekte etmelidir.
 • Karşınızdaki kişilerin maskeli olması oldukça önemlidir. Tek taraflı maske kullanımı yetersiz kalabiliyor.
 • Böyle durumlarda bol su tüketmek, ılık su ile boğaz gargarası yapmak ve maske kullanmak virüslerin yerleşmesini engelleyebilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek en önemli adımlardan biridir. Bağışıklık sistemi güçlü olan biri, bu hastalığı hafif bir şekilde atlatabilmektedir. Bu yüzden beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Kapalı alanların sürekli olarak havalandırması, uyku düzenine dikkat etmek ve kapalı alanlardan uzak durmak sağlığınız için önemli bir unsurdur.
 • Koronavirüsten korunak için bina koridorlarında fazla zaman geçirmekten kaçının ve aynı zamanda asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin.
 • Hastalık belirtilerin başlamasıyla birlikte en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmak ve bu konuyla ilgili gerekli testleri yaptırmak sizin yararınıza olur. Nereye giderseniz gidin mutlaka maske kullanımına özen gösterin.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir