İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAŞAM
  3. Salgının Yarattığı Kriz Geçecek Mi?

Salgının Yarattığı Kriz Geçecek Mi?

COVID-19 ülkemizde nasıl bir etki gösterdi?

Ekonomik Etkiler

COVID-19 ülkemizde nasıl bir etki gösterdi?

    11 Mart 2020 yılında, Çin’de patlak veren COVID-19 salgını ülkemizde kendini yeni gösterdi ve bunun sonucunda eşi benzeri görülmemiş bir ekonomik faciaya adım attık. Bu konudan kısaca bahsetmemiz gerekirse olaylar vaka sayısının ciddi oranda yükselmesiyle başladı. Vatandaşlara çeşitli sınırlamalar getirildi ve bunlar ekonomik ve psikolojik etkilerin başlamasına neden oldu.

İnsanlar; sokağa çıkma yasağında zorlandı ve doğamızda yer alan sosyalleşememe bizi psikolojik olarak kötü yönde etkiledi, farkında olmasak da bu durum hem bedenen hem ruhen bizi büyük strese soktu. Daha gergin ve sinirli bir yapıda olduk. Daha sonra yasakların kapsamı genişletildi; çeşitli mekânlar, lokantalar, kafeler ve eğlence mekanları kapatıldı ya da açık kalma saatlerinde düşüşe gidildi.

Bu da müşteri sayısının oldukça azalmasına ve maddi sıkıntılara sebep oldu. Dahası, öğrenciler uzaktan eğitime başladı ve bundan dolayı apartlar, devlet yurtları, pansiyonlar veya eve çıkanlar için ev sahipleri maddi olarak ciddi bir maddi kayıp yaşadı, zira burada birkaç öğrenciden değil yüz binlerce öğrenciden bahsediyoruz. Okul yakınlarına açılmış esnaflar da bu durumdan kötü etkilendi. Bunların bir kısmı kapanmaya kadar gitti.

Pek çok ticari kuruluş, salgını  bahane ederek ya da gerçekten ondan kaynaklı olarak küçülmeye gitti ve işçi çıkarımına başladı. Bu durumda binlerce insan işsiz kaldı. Bunun yanında ağır etkileri gözüken ve şüphe durumu bile olsa hastaneye gidilmesi gereken bu virüs salgınında, sağlık çalışanları da psikolojik olarak oldukça fazla etkilendi. Gerek aile bireyleri ile görüşememek gerekse de uzun çalışma saatleri nedeni ile Covid-19 yıpratıcı bir faktör olarak karşımıza çıkıyor..

Yorum Yap

Yorum Yap