İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Şifre Olmadan Cihazlar Kullanıcısını Tanıyabilecek

Şifre Olmadan Cihazlar Kullanıcısını Tanıyabilecek

apple

Patent Onaylandı

Apple şifre olmadan sahibini tanıyan teknolojinin patentini aldı.

Apple firmasının uzun zamandır üstünde çalıştığı bir teknolojinin patenti, Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından en sonunda onay aldı. Bu patent, şifre ya da biyometrik olmadan akıllı cihazların kullanıcısını tanıyabilmesini sağlıyor.

Apple firması, 2009 senesinde notebook, masaüstü ve TV’lerin kullanmak için bir patent başvurusunda bulunduğunu belirtmişti. Bu patentte akıllı cihazlar, sahipleri cihazların tespit alanına girdiğinde bunu tespit ediyor ve donanımı aktif hale geliyordu. Bunu yaparken de çeşitli radar sistemlerini kullanıyordu.

Söz konusu bu patent, geçtiğimiz mart ayında Amerika Patent ve Marka Ofisi tarafından “Eş Konumlu Bağımsız Radar Alıc” tanımlaması ile yayınlanmıştı. Bu patentle ilgili yeni bir gelişme daha var. Patent ve Marka Ofisi, Apple şirketinin patentini resmi olarak onayladı.

Cihazın görüş açısına giren bir kullanıcı, hayati göstergeleri ölçülerek radar sistemlerinde belirlenebiliyor. Ek olarak 8 görüş açısı olan bir cihazın yanında 4 görüş açısına sahip cihaz da var.

Peki, Apple’ın bu teknolojisi tam olarak neye yarayacak? Haberimizin girişinde de belirttiğimiz gibi bu teknoloji ile bir cihaz kullanıcısı, herhangi bir şifre ya da biyometrik olmadan rahatlıkla cihazları kontrol edebilecek.

Patently Apple’da yer alan içeriğe göre Apple firmasının bu teknolojiyi geliştirmesini sağlayan şey, Google’ın Pixel 4 cihazlarında belirttiği ve Soli ismini verdiğini radar sistemini geliştirmek oldu. Bu teknoloji, Pixel 4 akıllı cihazlarda el hareketlerini de rahatlıkla tanıyabiliyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap