1. Ana Sayfa
  2. Ana Sayfa
  3. Şirketler 2020 Yılından Nasıl Çıkacak?

Şirketler 2020 Yılından Nasıl Çıkacak?

2020 Şirketleri

2020 Yılından Çıkış Ajandası

Dünya çapında yaşanan riskler nedeniyle 2019, Global Türk firmalarının sınırlı büyümeler ile yoluna devam ettiği bir sene oldu. 2020 Yılında ise kimsenin tahmin edemediği şekilde aniden ortaya çıkan salgın sebebiyle yapılan tüm hesaplar alt üst oldu diyebiliriz. Bu süreçte mevcut firmaların çoğu büyüme planlarından ziyade, kayıplarını düşürmek için çalışıyor. 2021 yılı ve sonrası için de planlamalar yapan markalar, covid-19 gibi olağanüstü durumlar için de çıkabilecek imkanları takip etmeyi ihmal etmiyorlar.

2019 senesinde değişen para politikaları, ticaret rekabetlerinin ve artan küresel risklerle beraber sermayeler dalgalı bir hareket içerisine girdi. Dünya devlerinden Çin ekonomisinde yaşanan küçülme ve Avrupa ekonomisinde ki zayıf talepler Almanya ve Çin ekonomilerini olumsuz etkiledi. Dünya çapında başarılar yakalayan Almanya İmalat Sanayisi bile bu sorunlar karşısında daralma alanına girdi. Yaşanan tüm gelişmeler ile gözler gelişmekte olan bölgelere döndü ve piyasalar tekrar genişlemeci bir yönde hareket etmeye başladı.

Yaşanan bu global ortamda ülkemizin global şirketleri de sınırlı büyümeler ve küçülmeler içine girerek 2019 senesini sonlandırdı. Bu sene ise yaşanan küresel pandemi nedeniyle hazırlanan tüm planlar boşa çıktı ve ibreler salgın ile mücadeleye geri döndü. Yaşanan bu pandemi sürecine anında tepkiler verildi. Şirketler 2020 senesini temkinli bir şekilde geçirmeye odaklandılar. Bu temkinli politikaya ek olarak doğabilecek stratejik fırsatlar için de hazırda beklemekteler ve 2021 senesi içinde hazırlıklarını sürdürüyorlar.

Dev Şirketler Ne Diyor?

Tosyalı Holding, 22,5 milyar TL’lik şirket cirosu ve 10 binden fazla personeli ile çelik sektöründe hizmet veriyor. Fuat Tosyalı, salgın sürecinin çelik sektörünü kötü yönde etkilemesine rağmen sektörlerinde bu sürece hazırlıklı yakalan nadir şirketlerden biri olduklarını belirtiyor. Sürekli olarak gelişen ve değişen Dünya’nın etkisi ile odaklandıkları dijital dönüşümün kendilerine birçok olumlu katkısı olduğunu belirtiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap