İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Sosyal Medya Devlerine Kısıtlama Gelebilir

Sosyal Medya Devlerine Kısıtlama Gelebilir

Sosyal medya

Sonuçlar Mart Ayında

Habertürk’ün sosyal medya sitelerine yakın kaynaklardan gelen haberine göre sosyal medya platformlarına bant genişliği kısıtlama cezasının gelip gelmeyeceği konusu mart ayında netlik kazanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısa adı ile BTK, 1 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasaları gereğince Türkiye’de hala bir yetkili bulundurmayan Facebook, Instagram, Twitter, Tiktok, YouTube Periscope gibi sosyal medya sitelerine geçtiğimiz ayın başında 10’ar milyon TL para cezası kesildi.

Bloomberg’ün üst düzey bir hükümet yetkilisine dayanarak aktardığı haberine göre bu sosyal medya decleri dün itibarıyla hala ülkemizde resmi bir sorumlu bulundurmadıkları için 30’ar milyon TL daha para ceza aldılar. Peki sosyal medya devleri ülkemizde resmi bir yetkili atamaktan neden geri duruyorlar?

Habertürk şirketinin sosyal medya platformlarına yakın kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre sosyal medya siteleri, Türkiye’de bulunacak bir yetkilinin “hak, yetki, sorumluluk ve cezası” ile ilgili bazı hukuki belirsizlik konuları olduğu için Türkiye’ye bir yetkili atamayı düşünmüyorlar. Ek olarak söz konusu siteler “yabancı şirket” statüsü altında olduklarının da dikkat alınmasını talep ediyor.

Habertürk, Bloomberg şirketinin aksine 30’ar milyon TL’lik cezanın daha kesilmediğini, mevzuat gereğince sosyal medya kurumlarına tanınan sürenin gelecek hafta dolacağını söylüyor. Sosyal medya şirketlerine yakın kişilere göre 30’ar milyon TL’lik ceza da bu şirketlerin ülkemize bir yetkili bildirme konusundaki kararını değiştirme gücüne sahip değil.

Yorum Yap

Yorum Yap