İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Tesla Model X’de Açık Mı Var?

Tesla Model X’de Açık Mı Var?

featured

Büyük Hata!

Tesla Model X insansız araç, bluetooth bağlantısı ile çalındı!

Bugün Tesla Model X aracı bluetooth bağlantısı ile çalındı iddiası tüm haberlere konu oldu. Son zamanlarda hisseleri rekor kıran Tesla, bugüne kadar kablosuz yazılım sistemiyle oldukça fazla seviliyordu. Araçlardaki tüm hataları gideren ve yeni ek özellikler sunan kodları otomatik olarak araçlara dağıtan sistem, geçtiğimiz günlerde nasıl bir güvenlik hatasına sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi görev yapan güvenlik araştırmacısı Lennert Wouters, Tesla’nın Model X aracını iki dakikadan daha kısa bir süre içinde çalmayı başardı. Hatta bu işlemi yaparken araştırmacının otomobili ele geçirmesi için fazla pahalı ekipmanlara da ihtiyacı olmadı.

Güvenlik araştırmacısı Lennert Wouters, Tesla Model X araçlarda ve bu araçlarda ki Key Fob anahtarında bir teknik açık keşfetti. Araştırmacı, bu hatalar sayesinde aracın kimlik numarasını öğrenen ve otomobilin sahibinin anahtarına yaklaşık 4 metre yaklaşmayı başaran kişilerin aracı rahatlıkla ele geçirebileceğini belirtti.

Otomobili ele geçirmek için bulunması gereken tek harici donanım ise, yaklaşık 300 dolarlık cüzi bir fiyat etiketine sahip Bluetooth bağlantılı elektronik bir cihazdı. Çantaya kolaylıkla koyulabilen bu cihaz telefondan da kontrol edilebiliyordu. Tüm bu şartlar karşılandığında bluetooth cihazı, sadece 90 saniye içinde Tesla Model X’in kilidini açan radyo kodunu ele geçirmeye yetiyordu.

Herhangi bir hırsızlık girişiminde bu sistemle Tesla Model X’le bağlantı kurmayı başardığında bir kaç dakikalık uğraş sonucunda kendi bluetooth cihazını Tesla Model X’le eşleştiriyordu. Daha sonra hırsızın yapması gereken tek şey otomobile binip kaçmak olacaktı. Güvenlik araştırmacısı Lennert Wouters, Tesla Model X’in nasıl ele geçirilebileceğini gösteren bir video da hazırladı ve sosyal medya da paylaştı.

Dilerseniz ”Bill Gates’in Önerdiği Yazılım Kursları” Haberimizi de İnceleyebilirsiniz. HABERE GİT!

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir