İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Virgin Galactic Kalkış Yapamadı!

Virgin Galactic Kalkış Yapamadı!

Virgin Galactic

Motoru Çalıştıramadılar

Virgin Galactic’in uzay turizmi için geliştirdiği aracın motoru çalışmadı.

En yakın zamanda uzay turizmini başlatmayı düşünen Virgin Galactic, bu amacına ulaşmak için gereken en büyük temel taşlarından birisini geliştirmeye devam ediyor. O da tabi ki şirketin SpaceShipTwo aracının kısa uzay turizmi için yüksek irtifaya taşıyacağı VSS Unity aracı olarak karşımızaçıkıyor.

Virgin Galactic şirketi, VSS Unity aracının süzme denemesini geçtiğimiz aylarda yapmıştı. SpaceShipTwo aracına birleşik bir şekilde yükselen VSS Unity, 50 bin fit irtifaya çıkarıldı ve daha sonra SpaceShipTwo aracıyla bağlantısı kesilmişti. Araç, başarılı bir şekilde düzülme işlemini yaparak uçuş merkezine inmişti.

Virgin Galactic şirketinin VSS Unity aracıyla yaptığı yeni uçuş denemesi dün gerçekleştirildi. Amerika’nın New Mexico eyaletindeki Spaceport America tesisinden kalkış yapan SpaceShipTwo tabanlı VMS Eve ve VSS Unity aracı, üçüncü kez yörünge altı testine girdi. Bu deneme, aracın neredeyse iki senedir yapacağı ilk motorlu uçuşu olacaktı.

Ortasında VSS Unity’nin bulunduğu VMS Eve mekiği başarılı bir şekilde yükseliş yaptı. Araç, VSS Unity’yi olması gereken zamanda 50 bin fit yüksekliğe çıkardı. Ancak VSS Unity’in bu irtifada bırakılması hazırlanılırken aracın roket motorunda problem yaşandı ve motor çalışmadı. Bundan dolayı test başarısızlıkla sonuçlandı ve VSS Unity aracı, VMS Eve gövdesinde iniş yaptı.

Virgin Galactic şirketinin CEO’su tarafından Twitter platformunda yapılan açıklamada VSS Unity‘nin taşıyıcı araçtan koptuktan sonra motor ve araç içindeki sistemin bağlantısının koptuğu ifade edildi. Şirket yöneticileri tarafından yapılan açıklamadaysa, aracın kontrolünün yapılacağı ve yakın zamanda yeniden uçacağı söylendi. Bunun yanında Spaceport America’da hazır bulunan birkaç motor sisteminin de olduğu belirtildi.

 

Yorum Yap

Yorum Yap