1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Whatsapp’tan Apple’a Büyük Tepki!

Whatsapp’tan Apple’a Büyük Tepki!

Whatsapp, Apple şirketi

Haksız Rekabet Oluşuyor!

Whatsapp, Apple şirketinin yeni gizlilik gereksinimlerini açıklama politikasını protesto ediyor.

Apple markası, geçtiğimiz haftalarda App Store üzerindeki gizlilik gereksinimleri için bazı değişiklikler yaptı. Yapılan bu değişiklikte artık uygulama sahipleri App Store üzerinde indirmek için açtığı uygulamaların hangi tür veriler topladığını açıkça paylaşması lazım. WhatsApp uygulaması ise bu karara büyük tepki gösterdi. Tepkinin nedeniyse gizlilik gereksinimlerini paylaşmanın haksız rekabete yol açması olarak belirtildi.

Dünya genelinde en çok kullanılan anlık mesajlaşma platformu olan WhatsApp hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon tüketicilerinin fazlasıyla beğendiği ve kullandığı bir sistem olarak yer almaktadır. Hem web sürümü hem de mobil uygulaması için sürekli olarak geliştirme yapılan WhatsApp uygulaması, bunun yanında gizlilik ve güvenlik politikalarını da bazı zamanlarda güncelliyor. Geçtiğimiz günlerde ise gizlilik politikasında değişiklik yapacağı açıklanan WhatsApp, bugün farklı bir konuyla daha gündeme oturdu.

Apple şirketi, geçtiğimiz günlerde App Store’un gizlilik politikalarında bazı farklılıklar yaptı. Bu farklılıklar, mağaza üzerinde yayınlanan tüm uygulamaların tüketicilere karşı daha açık ve net olması şartını koşuyor. Artık App Store üzerinde yayınlanan tüm sistemler, hangi kullanıcı verilerini toplayacaklarını ve bunları nasıl, nerede kullanacaklarını açık bir şekilde belirtmek zorunda kalacak. Tüketiciler için oldukça akıllıca olarak görülebilecek olan bu gelişme, WhatsApp uygulamasının pek de hoşuna gitmemiş diyebiliriz.

Facebook platformunun da sahibi olduğu WhatsApp, Apple şirketinin App Store mağazası üzerinde yaptığı bu değişikliğin rekabet konusunda olumsuz bir etki oluşturduğunu ve haksız rekabete neden olacağını söyledi. Şirket, iPhone telefon modellerinin hepsinde varsayılan olarak hazır bir şekilde sunulan ve App Store üzerinden indirilmesine gerek kalmayan iMessage sisteminin de hangi verileri toplayacağının belirtilmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak WhatsApp uygulaması, insanların WhatsApp ile iMessage arasında bazı kıyaslamalar yapabilmesi gerektiğini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap