1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Windows’un 3 Senelik Sorunu Ufak Bir Dosya İle Çözüldü

Windows’un 3 Senelik Sorunu Ufak Bir Dosya İle Çözüldü

windows

Çözüm Bulundu

Bir yazılım uzmanı Windows’un 3 yıllık sorununa çözüm buldu.

Bir yazılım mühendisi, fark ettiği uyku moduna geçmeme sorununun üzerine düşerek problemin kaynağını buldu ve üstesinden gelmeyi başardı. Yazılım geliştiricisi, problemin yalnızca 1 byte’lık küçük bir dosyayla çözülmesini sağladı ve çözümü herkesle paylaştı. Bir Windows kullanıcısıysanız ve cihazlarınıza herhangi bir kontrolcü bağladığınızda bilgisayarınızı uyku moduna almakta sorun yaşıyorsanız meraklanmayın; bu sorun aslında 3 seneden beri kullanıcılar tarafından dile getiriliyor. Fakat bugüne kadar problemin kaynağı tam olarak bilinmediğinden çözülememişti..

Kanada’da yaşayan Dimitry Safonov adında bir yazılım uzmanı bu sorunun üstesinden geldi. Dimitry, bu problemle Microsoft Flight Simulator oynadığı an karşılaştı. Logitech uçuş kontrolcüsünü cihaza bağlayan Dmitry, oyundan çıkış yaptıktan sonra bilgisayarının uyku moduna geçmediğininin farkına vardı.

Dmitry’nin cihazıysa birkaç dakikadan sonra otomatik olarak uyku moduna geçmek için programlanmıştı. Bu ilginç problemle karşılaşan Dmitry, hatayı çözmek için çalışmalarına başladı. Problemin daha önce pek çok kullanıcı tarafından da aktarıldığını gören Dmitry, iki gün süren deneme ve yanılma süreçleri sonunda üç senedir çözülmeyen sorunu çözmeyi başardı.

İnternette pek çok kişi sorunun bir şekilde NVIDIA’nın ShadowPlay’den kaynaklı olduğunu düşünüyordu. Bilgisayara eğer bir kontrolcü bağlanırsa ve ShadowPlay aktifse bilgisayar uyku moduna geçmekte sorun yaratıyordu. ShadowPlay pasif bırakıldığında problem ortadan kalkıyordu. Dmitry, bu hatayı NVIDIA’ya bildirse de kendisi de soruna karşı çabalamak istedi.

En sonunda yazılım uzmanı Dmitry, problemin RAW Input tarafından kaynaklandığını anladı. NVIDIA’nın uygulaması, RegisterRawInputDevices sistemiyle hangi uygulamanın ön planda olduğu fark etmeden klavyeden gelen RAW olayları alıyordu. Dmitry, problemin kaynağını bulmuştu fakat doğrulamak için aynı sorunu DirectInput’ta da yaratmıştı. DirectInput’ta meydana gelen sorun da cihazın uyku moduna girmesini engelliyordu.

Yorum Yap

Yorum Yap