1. Ana Sayfa
  2. YAŞAM
  3. İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler, özellikle bu şehre ilk defa gelenleri daha yakından ilgilendiriyor. İstanbul’da gezilecek yerler konusunda fikir sahibi olmak, doyasıya bir gün geçirmek isteyen kişiler için bu yazımız kendileri için bir rehber niteliği taşımaktadır. Türkiye’nin en büyük şehri olması daha fazla ziyaretçi çekmesine neden olurken, buraya gelen ziyaretçilerin, tarihi yerleri bilmemesi doğal olarak bir takım araştırma yapmalarını gerektiriyor. Özellikle aileniz ile birlikte geldiğinizi düşünürsek, burada faydalı bir şekilde zamanınızı değerlendirmek sizin en doğal hakkınızdır.

İstanbul tarihi yerler bakımından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden biridir. Tarihi mekânları gezerken, boğazın o enfes görüntüsünü doyasıya çıkarabilirsiniz. Ancak, bu yazımızın amacı; sadece tarihi mekânlara yer vermek olduğundan, konumuzun dışına çıkmadan sizlere en önemli tarihi yerleri aktarmaya çalışacağız. İleriki dönemlerde ise; İstanbul’da nerede yemek yenir? İstanbul’da gezilecek yerler gibi birçok farklı konuyu ele alacağız.

İstanbul’da Gezilecek Tarihi Yerler

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler listemizin ilk sırasından sonuna kadar hepsinin önemi ayrı bir değere sahiptir. Buraya geldiğinizde hepsini bir anda gezmeniz her ne kadar mümkün olmasa da, bir sonraki gelişinizde mutlaka sırasıyla gezmenizi öneriyoruz.

Ayasofya

Ayasofya
Ayasofya

Bu tarihi yarımadayı gezmek için başlayacağınız ilk konum; kesinlikle Ayasofya camidir. Burası İstanbul’un göz bebeği ve en önemli simgesidir. Dünya tarafından bilinen Ayasofya, üç farklı zamanlarda inşa edilmiş ve son inşası ise; 537 yılında yapılmıştır. Ancak, 2020 yılı içerisinde ibadete açılması ile daha önemli bir hale gelmiştir.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı
Kapalı Çarşı

İstanbul denince ilk akla gelenlerden biri de; Kapalı Çarşı’dır. Beyazıt semtinde 550 yılından beri ayakta duran ve hala dipdiri durmaya devam eden bu tarihi mekân, dünya var oldukça da durmaya devam edecek. Ülkemizde Kapalı Çarşı olarak bilinen bu yer, yabancılar tarafından “Grand Bazaar” adıyla biliniyor. Yılda sayısız turist çekmeyi başarması, Kapalı Çarşı’nın değerini bir o kadar daha artırıyor.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde adını dünyaya duyurmuş ve yüzyıllar boyunca hâkimiyetini sürdürmüştür. Bu ihtişamlı yer, sultanların ve imparatorların ailelerine ev sahipliği yapmış sayılı mekânlardan biridir. İstanbul’a gelenlerin mutlaka uğraması gereken tarihi mekanlardan biridir.

Galata Kulesi

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata kulesi 528 yılında inşa edilmiş, İstanbul’un en önemli tarihi yerlerinden biridir. O dönemlerde inşa edilme amacı; fener kulesi ile başlamış ve birçok dönemlerde ise zindan olarak görev görmüştür. Bu eşsiz tarihi mekân, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Galata semtinde yer alır.

Yorum Yap

Yorum Yap