İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ana Sayfa
  3. Wikipedia’dan BTK’ya Tazminat Davası

Wikipedia’dan BTK’ya Tazminat Davası

Wikipedia

3 Yıl Kapalı Kalmıştı

Hukuk fakültesinden mezun olan bir yüksek lisans öğrencisi Wikipedia’dan dolayı BTK’ya dava açtı.

Üç yıllık erişim kısıtlamasının insanları manevi açıdan zarara uğrattığını söyleyen Bilge Doğru’nun dilekçesi, bölge idare mahkemesi tarafından kabul gördü. Doğru’nun açtığı bu davanın, internetteki özgürlüğü için oldukça önemli olduğu belirtiliyor. Bilge Doğru isimli bir kişi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kısa ismi ile BTK’ya dava açtı.

Wikipedia sitesine uygulanan 3 yıllık idari tedbir kararının, bilgi ve paylaşımlara ulaşma hakkının kıstlandığını ileri süren vatandaş, bu durum sebebiyle BTK’dan tazminat talep etti. Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimi alan Bilge Doğru’nun dava detayları, bölge idare mahkemesi tarafından kabul gördü.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, yüksek lisans öğrencisinin avukatı Acun Papakçı, bölge idare mahkemesinin kararının çok isabetli olduğunu ifade ederek, davanın internetin özgür bir şekilde kullanılabilmesi için bir dönüm noktası olabileceğini belirtti. Papakçı’ya göre BTK’nın bir web siteye erişim engeli getirmesi, milyonlarca vatandaşı etkileyen bir şey ve kurum, erişim kısıtlaması getirmeden önce bunu göz önünde bulundurmak mecburiyetinde.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bilge Doğru isimli vatandaş, dilekçeyi önce Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne gönderdi. Fakat mahkeme, dilekçede menfaat bağının bulunmaması nedeniyle dilekçeyi reddetti. Bu sefer bölge idare mahkemesi tarafından ayrıntılı bir şekilde incelenen dilekçe, bilgiye ulaşma hakkının ihlal edilmesi halinde zararlar doğabileceğine karar verdi. Bu durumda da muhatap BTK’ydı ve doğal olarak da dilekçe kabul edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap