İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. COVID-19’lu Hastalarla İlgilenecek Robot Geliştirildi

COVID-19’lu Hastalarla İlgilenecek Robot Geliştirildi

robot-doktorlar

Kan Tahlili Yapıyor!

Mısırlı bir yapay zeka geliştiricisi COVID-19 hastalarıyla ilgilenecek bir robot geliştirdi.

Cira-03” adı verilen bu robot, hastalık şüphesi olanlara COVID-19 testi, röntgen çekimi ve kan tahlili gibi işlemler yapabiliyor. Robotun mucidi, Cira-03 adlı robotun sayesinde korona virüslü hastalarla temasın minimuma düşürüleceğini söylüyor.

Covid-19 salgınının derinden etkilediği bölgelerden biri olan Mısır’da bir mucit, sağlık personellerinin işini kolaylaştıracağına inandığı bir yapay zeka robot geliştirdi. “Cira-03” olarak adlandırılan bu robot, uzaktan kumandalı bir sisteme sahip. Robotun mucidi Mahmoud el-Komy, robotun COVID-19 testi yapabildiğini, hastaların ateşini ölçebildiğini ve hatta maske takmayan kişileri uyarabildiğini belirtiyor.

Cira-03 akıllı robotun özellikleri bununla da sınırlı değil. Geliştiriciye göre bu robot, kan tahlilleri alabildiği gibi eko kardiyogram ve röntgen de çekebiliyor. Bunun yanında sonuçlar, robotun göğüs bölgesinde bulunan bir ekran üzerinden anında görüntülenebiliyor. Fonksiyonel açıdan önemli avantajlar sunan, görünüş açısından da bir miktar insanlara benzetilmeye çalışılmış diyebiliriz.

Mısırlı mucit, tasarladığı bu robotla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahmoud el-Komy, robotun tasarımını belirli bir oranda insanlara benzetmeye çalıştığını, bu sayede de hastaların korkmasını ve çekinmesini engellemek istediğini ifade ediyor. Yaptığı icada fazlasıyla güvenen el-komy, bu robot ile COVID-19’lu hastalara maruz kalma süresinin düşeceğini ve virüsün bulaşmasının önlenebileceğini bildirdi.

Mucide göre robot, hastalar tarafından da gayet benimsenmiş durumda. Robotu gören kişilerin korkmadığını belirten mucit, robotun hastalara standart doktor ve hemşirelerden çok daha fazla oranda güven verdiğini çünkü Cira-03‘ün çok hassas bir sistem olduğunu ifade ediyor. Ek olarak söz konusu robotun virüs testi yaparken önce hastanın ağzını açtığını daha sonra da test çubuğu ile numune aldığını, yani standart prosedürü uyguladığını belirtmekte de fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Teknoloji geliştikçe daha neler göreceğiz acaba :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir