İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Vücut Dili İle Toplantı Verimliliği Ölçülecek!

Vücut Dili İle Toplantı Verimliliği Ölçülecek!

Vücut Dili İle Toplantı Verimliliği Ölçülecek

Microsoft’tan Yeni Patent

Teknoloji devi Microsoft’un yeni bir patenti ortaya çıktı.

Microsoft’un yeni patenti, iş toplantılarına katılanların vücut dilini takip ederek, toplantının verimli geçip geçmediğinin saptanmasını sağlıyor. GeekWire, Microsoft şirketinin yeni ve etkileyici bir patentini daha ortaya çıkardı. Bu patente göre Microsoft, toplantıların verimli geçip geçmediğini anlamak için katılımcıların vücut dilini analiz edecek. Patente göre toplantı salonlarına ve hatta videolu toplantılara analiz uygulanarak, iş hayatının çok daha verimli bir şekle gelmesi sağlanacak. Üstelik bu teknoloji ile çalışanların bir sorununun olup olmadığı da tespit edilecek.

Microsoft şirketinin bu yeni patenti, verimliliği ölçmek adına toplantı salonlarına eklenecek sensörlerden oluşuyor. Bu akıllı sensörler, personellerin vücut sıcaklığını, dikkatlerini ve diğer ayrıntıları puanlıyor. Yapılan bu puanlamalarla ilgili de çeşitli analiz verileri sunabilen patent, farklı saat ve farklı mekanlar için de önerilerde bulunabiliyor. Microsoft’un patentlediği bu teknoloji, patronların yapamadığı bir unsurun, bilgisayar yazılımları tarafından yapılabilmesinin önünü açmaktadır.

Henüz patent aşamasında olan puanlama yazılımının kullanıma geçip geçmeyeceği şu an için netlik kazanmadı. Çünkü böyle üstün bir teknoloji, çeşitli konularda artılar sunuyor olsa da tartışmalara da oldukça açık. Örneğin Microsoft şirketinin, ekim ayı içinde “Microsoft 365” hizmetinin yeni özelliği olarak tanıtılan”Verimlilik Puanı” sebebiyle çok tartışılmıştı. Beyaz yakalılar, bu tür teknolojik gelişmelerin iş yerlerinde gözetimi artırdığını düşünüyorlar.

Microsoft’un vücut diliyle toplantı analiz etme teknolojisi ile ilgili ayrıntılar, önümüzdeki süreçte çok daha fazla tartışılacak gibi görünüyor. Fakat şu an için bu teknolojinin geleceğine dair bilgiler oldukça kısıtlı. Patentle ilgili yeni gelişmeler de bir çok kişi tarafından merakla bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap