İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Teknoloji Devine Tekelcilik Davası!

Teknoloji Devine Tekelcilik Davası!

google

Tekelcilik Davası!

Google şirketine 38 eyalet tarafından tava açıldı!

”Arama” denildiğinde ilk akla gelen isim olan Google yeni bir dava şoku ile karşı karşıya! Teknoloji kazanı bu hafta arama motoru devi hakkında açılan tekelcilik davası ile çalkalandı.

ABD’de ki 38 eyalet ortak bir şekilde şirket hakkında dava açtı. Açılan davanın detayları da Google’ın arama işlemlerini kapsıyor.

Dava detaylarında Google’ın rakiplerini zayıflatmaya çalıştığı ve arama sonuçlarında kendi hizmetlerini ön plana çıkardığı belirtildi.

Şirketin rakiplerini tamamen ortadan kaldırarak insanları Google hizmetlerini kullanma mecburiyetinde bıraktığı vurgulandı.

Ortaya atılan iddialar doğrultusunda Google cephesinden açıklama geldi. Şirket yetkilileri yaptıkları açıklamalar da kendileri gibi büyük şirketlerin incelenmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Tekelleşmek gibi bir durumun söz konusu olmadığını da eklediler. Fakat Amerika’da ki 38 eyalet tam olarak bu şekilde düşünmüyor.

Şirketin hizmetlerinden olan Google Asistan‘ın bile varsayılan arama motoru olarak zorunlu şekilde Google’ı seçtiğini belirttiler.

Başı dertten kurtulmayan Google şirketi ise bunların doğru olmadığı konusunda ısrarcı. Fakat açılan dava da Google kaybederse işler biraz değişecek.

Davanın kazanılması durumunda Google arama işlemlerinde bir takım düzenlemelere gidilecek. Bu işlem sonucunda da tüketicilerin aradıkları şeyleri bulması zorlaşacak.

Dava sonucu merakla beklenirken Google’ın nasıl bir yol izleyeceği konusunda da net bir bilgi bulunmuyor. Amerika merkezli teknoloji devi davayı kaybetmesi halinde yapılacak olan düzenlemeler tüm ülkelerde geçerli olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap