1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Hindistan’lı İşçiler, iPhone Üretim Merkezinde İsyan Çıkardı!

Hindistan’lı İşçiler, iPhone Üretim Merkezinde İsyan Çıkardı!

iphone

Hindistan’lı İşçiler, ödemelerini alamayınca iPhone Üretim Merkezinde İsyan Çıkardı!

Hindistan’da yer alan Wistron’a ait, iPhone üretimi yapılan bir fabrikada işçiler, ödemesini alamadıkları ücretler ve sürekli azalan maaşlar nedeni ile isyan başlattı. 2.000’den fazla çalışanın dahil olduğu olaylarda 80 kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Hindistan bölgesinde bulunan, Tayvan merkezli ünlü bir şirket olan Wistron’a ait iPhone fabrikasında çalışanlar tarafından ödeme isyanı başlatıldı. Yapılan iddialara göre çalışanlar, uzun bir süredir ödemelerini alamıyor ve maaşlarında sürekli azalma yaşanıyordu.

Gece vardiyasını tamamlayan yaklaşık 2.000 işçi tarafından başlatılan isyanda tansiyon yükseldi ve fabrikada ateşe verilen alanlar, ters çevrilen araçlar, kırılan fabrika camları olduğu görüntülendi. Şiddetin şiddetin olaylara polis müdahalede bulundu. Aktarılan ilk bilgilere göre olaylarla ilgili 80 işçi gözaltına alındı.

The Times of India’da bulunan habere göre, fabrikada görev alan bir mühendis, ilk önce aylık 21.000 rupi (285 dolar) maaş alıyorken bu miktar önce 16.000 rupi, daha sonra da 12.000 rupiye düştü. Bunun yanında yine aynı kaynaklardan aktarılan bilgiye göre pek çok çalışanın da günlük ücreti yalnızca 500 rupi (yaklaşık 7 dolar) olarak belirtildi. Tüm bu düşük maaşlar ve alamadıkları ödemeler hakkında konuşan çalışanlar, karşı karşıya kaldıkları olumsuz durumlar yüzünden gerilince kalabalık grubun gergin durumu bir anda isyana dönüştü.

Yaşanan tüm olaylar ile ilgili Apple şirketi ve Wistron şirketi cephesinden henüz netbir açıklama gelmedi. Apple, tedarik zincirini daha da büyütmek için özellikle Covid-19 salgını sonrası farklı üretim alanları için arayışa girmiş ve Hindistana’da bu konuda büyük yatırımlar yapmıştı. iPhone 11 modeli, bu yatırımların sonrasında, Çin dışında üretimi yapılan ilk iPhone olmuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap