İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. TURKSAT 5A Uydusu Artık Uzayda!

TURKSAT 5A Uydusu Artık Uzayda!

Turksat

SpaceX’den Başarılı Fırlatış

SpaceX şirketi tarafından fırlatılan Turksat 5A uydusu başarılı bir şekilde uzaya gönderildi.

Ülkemizde Airbus ortaklığı ile ortaya çıkarılan haberleşme uydusu TURKSAT 5A, Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaeceX şirketi tarafından Falcon 9 Block 5 roketiyle birlikte başarılı bir şekilde uzaya gönderildi. TURKSAT 5A uydusu ile ülkemiz uzay ve havacılık alanında büyük bir atılım yapmış oldu. Uydu şuan tamamen planlar dahilinde hareket ediyor.

3,5 tonluk TURKSAT 5A uydusunu uzaya gönderen Falcon 9 roketi herhangi bir sorun yaşamadan denizde ki drone gemsi Just Read the Instruction’a indi. Fırlatılma anına ait görüntülere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Fırlatılma Görüntüleri

SpaceX şirketi, fırlatma yapılmadan önce sosyal medya platformu  Twitter’dan yaptığı açıklama da havanın yüzde 70 olumlu görüldüğünü belirtmişti. Bu olumlu hava şartlarına rağmen 45 dakikalık bir gecikme yaşayan fırlatma işlemi, Türkiye saatiyle 5.15’te gerçekleşti. Bu başarılı fırlatma işlemi, SpaceX şirketinin 2021 senesindeki ilk işi olacak. Ek olarak bu görev, 2021 senesinin ilk yörüngeye yerleştirme görevi olarak da dikkat çekmektedir.

 

Turksat 5A uydusunun fırlatılma görevinde kullanılan Falcon 9 roketinin drone gemisine iniş görüntülerine ulaşamıyorsanız, buraya tıklayarak bahsi geçen görüntüleri izleyebilirsiniz.

Dün, fırlatma işlemi yapılmadan önce, uzun zamandır geliştirilen ve ülkemize onlarca yıl hizmet vermesi düşünülen TURKSAT 5A ile ilgili bazı açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, uydunun 2021 senesinin ilk aylarında hizmete başlayacağını söyledi. TURKSAT 5A uydusunun ülkemizin beşinci uydusu olacağını belirten Bakan Karaismailoğlu, bu uydunun yaklaşık 30 sene boyunca hizmet vereceğini ve Türkiye’yi uzayda daha güçlü bir konuma getireceğini belirtti.

SpaceX şirketi tarafından tüm fırlatma işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi yüzleri güldürdü. Türkiye’nin uzayda ki konumunu daha da arttıracak olan TURKSAT 5A uydusu birkaç ay sonra faaliyete başlıyor.

Dilerseniz ”Flaş Haber: Papara Google Play’den Kaldırıldı!” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir