İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Önümüzdeki Yıllarda Iphone’da 10x Optik Yakınlaştırma Olacak

Önümüzdeki Yıllarda Iphone’da 10x Optik Yakınlaştırma Olacak

Önümüzdeki Yıllarda Iphone

10x Zoom

Yapılan araştırmalara göre yeni model iphonelar 10x yakınlaştırma imkanı sunan lenslerle donatılacak.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Amerika merkezli teknoloji devi Apple şirketi, gelecek nesil iPhone modellerinde telefonun kalınlığını arttırmadan ve kamera çıkıntısını yükseltmeden 10 kata kadar optik zoom sağlayabilen periskop lensler kullanmayı düşünüyor. Ünlü Apple araştırmacısı Ming-Chi Kuo, daha önceki araştırmalarında yeni teknolojinin 2022 model iPhone‘larda olacağını söylemişti.

Apple şirketinin iPhone kamera tedarikçileri için yaptığı projelerin ayrıntılarını veren Kuo, en iyi Koreli ve Çinli lens üreticileri olan Semco ve Sunny Optical’ın bu sene iPhone tedarik zincirine dahil olacağını düşünüyor. Kuo, ayrıca iPhone modellerinin 2022 yılında Semco tarafından üretimi yapılan periskop telefoto lenslere sahip olacağını da bildirmişti.

Şimdiyse Digitimes’ın sunduğu rapor, Apple’ın ileriki dönemde akıllı telefonlarının kamera kurulumunu geliştirmek istediğini ve bunu cihazların yakınlaştırma kabiliyetlerini artırarak yapmayı hedeflediğini belirtiyor. Görünüşe göre Apple, bu işlevi kendi başına hazırlamak yerine Güney Koreli şirketlerle bir ortaklık kurmayı planlıyor. Bu bağlamda söz konusu periskop lenslerin Samsung şirketinden temin edilebileceği yönünde tahminler bulunuyor.

Şu anda piyasada Huawei P40 Pro, vivo x50 Pro +, Samsung Galaxy S20 Ultra,  Huawei Mate40 Pro, OPPO Find X2 Pro ve diğer birkaç akıllı cihazın daha iyi fotoğrafçılık yetenekleri için periskop lensi bulunuyor. Bu alanda Apple, kervana katılan bir sonraki şirket olabilir.

Yine de bu aşamada iki şirketin periskop lens için anlaşma yaptığını gösteren herhangi bir kanıtın olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bununla beraber iddialar doğruysa bile önümüzdeki sene tanıtılacak olan iPhone 13 serisinin bu harika lenslere sahip olup olmayacağının da belli olmadığını belirtmekte fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap