İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Çamaşır Makinesinin Geçmişten Günümüze Gelişimi

Çamaşır Makinesinin Geçmişten Günümüze Gelişimi

ilk çamaşır makinesi

İlk Teknolojik Aletlerden Biri

Teknolojinin bizlere kazandırdığı harika ürünlerden bir tanesi de çamaşır makineleridir.

Hayatımızda oldukça önemli bir yer tutan bu teknolojik ürün, yaşamımızın değişen koşullarında bizlere kolaylıklar sunmaktadır. Fakat geçmiş zamanlarda, bizlere düşünmesi bile zor gelen yaşam şartlarında, insanların tüm çamaşırlarını elde yıkamak zorunda kalmaları onları yeni bir buluşa doğru itmiştir. Bunun sonucunda ilk çamaşır makinesi, 1782 yılında Henry Sidgier tarafından icat edilmiştir. Ahşap tekne şeklinde tasarlanan ve beklentileri fazlasıyla aşan bu ürün oldukça ilgi çekmiş, hayretle izlenmeye başlanmıştır.

İnsan gücüyle, elde ovalanarak yıkanan zahmetli iş, çamaşır makinesi icadıyla resmen son bulmuştur. Bu efsanevi icat, insan gücüyle çalışmakta olup iki tarafında merdane bulunmaktadır. 1791 yılına gelindiğinde ise Ferguson Hardie isimdeki İngiliz mucit, çamaşır makinesini daha fazla geliştirmiş ve bu ürünün her eve girebilmesi için gerekli tüm çalışmaları yürütmüştür.

1924 yılında ise teknolojinin hız kazanması ile çamaşır makinesine ek olarak kurutma makinesi de icat edilmiştir. Tasarım dehası ürünün ülkemize girişi ise, 1950’li yılların başında gerçekleşmiştir. Zaman içerisinde gelişen teknoloji ile beraber çamaşır makinelerinde de büyük bir gelişme kat edilmiş ve yeni programlar dâhil edilmiştir. Günümüze gelindiğinde ise çamaşır makinesinin girmediği eve rastlamak pek mümkün olmamıştır. Birçok firma kendi ürününü tasarlamış ve vaatlerini büyük oranda karşılamışlardır.

Çamaşır makinesinin mucidi kimi kaynaklarda Sidgier kimi kaynaklarda ise Alva John Fisher olarak geçse de tasarım dehası bu ürüne “Thor” ismini veren Fisher’dir. Teknoloji sahnesine ilk girişini sağlayan Thor, içerisine yatay şeklinde yerleştirilmiş metal tambur sayesinde çalıştırılmakta ve çamaşırların suyla teması sağlanarak temizlenmektedir.

1910 yılında patenti alınan ürünün üretimini ise Chicago’da yaşamakta olan Hurley Machine Company üstlenmiştir. 1940 yılında ise nihayet çamaşır makinesi tam otomatik hale gelmiş ve evlerimizin en değerli bölgesinde yer almaya başlamıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte evlerimizde yerini alan çamaşır makineleri, günümüzde temizlik alanında vazgeçilmez ürün haline gelmiştir. Birçok hastanede, okulda ve iş yerinde kullanılmaya uygun hale getirilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap