İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. SpaceX’e Yeni Rakip Geliyor!

SpaceX’e Yeni Rakip Geliyor!

SpaceX

Geliştiriliyor

SpaceX şirketine rakip olacak yüksek donanımlı drone tasarlandı.

Aevum adlı bir firma, küçük uydular gibi uzaya yük taşıma işlerinde kullanılacak dünyanın en büyük drone’u Ravn X’i duyurdu. Şirket, tanıtım ile birlikte 1 milyar dolarlık ortaklık imzaladı. Uzaya uydu fırlatmak söz konusu olunca hepimizin aklına bir platform üzerinde dikey uçuş gerçekleştiren devasa roketler geliyor. Ancak Amerika merkezli bir firma olan Aevum, uydu fırlatmaya yeni bir bakış açısı getireceği düşünülen “dünyanın en büyük drone’u” olarak tanımlanan Ravn X adlı devasa insansız drone’u tanıttı.

24 metre uzunluğa sahip, 5,5 metre yüksekliğe ve 18 metre kanat aralığı olan bir insansız hava aracı olan Ravn X Drone, standart bir uçak ile aynı yakıtı kullanmasının yanında 743 metrekarelik bir hangarda muhafaza ediliyor ve iniş için 1,6 km uzunluğunda küçük bir pist yeterli oluyor. Peki Ravn X, uydu fırlatma işlemlerinde nasıl bir yenilik vadediyor?

Ravn X, küçük uyduları yörüngeye yerleştirmek için alçak Dünya yörüngesine doğru otonom bir şekilde yükselişe geçiyor ve uyduları yerden fırlatmak yerine gökyüzündeyken atıyor. Üstelik Ravn X, klasik roketlerin aksine hava şartlarından bağımsız olarak yükselebildiğinden olumsuz hava şartları sebebiyle fırlatma erteleme gibi durumların de önüne geçilmiş oluyor.

Aevum şirketinin açıklamalarına göre Ravn X araç filosu bittiğinde her 180 dakikada bir uzaya yük taşımak mümkün hale gelecek. Üstelik Ravn X’in ilk modelleri bile yüzde 70 yeniden kullanılabilirliğe ulaşıyor ve şirket, ilerleyen süreçlerde tamamen yeniden kullanılabilir bir drone sunmayı hedeflediğini belirtiyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap